Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Informacja o zasadach głosowania w wyborach samorządowych

Głosowanie przez obywateli polskich w miejscu stałego zamieszkania

Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach do rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa oraz wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przysługuje obywatelom polskim, którzy stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, co jest potwierdzone ujęciem w stałym rejestrze wyborców. 

Wyborcy zameldowani na obszarze gminy na pobyt stały są ujęci w rejestrze wyborców z urzędu. Wyborcy stale zamieszkujący na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały, nigdzie niezamieszkali stale przebywający na obszarze gminy oraz zamieszkujący na obszarze gminy pod innym adresem niż ich adres zameldowania na pobyt stały wpisywani są do rejestru wyborców na podstawie ich wniosków.  

Głosowanie przez obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi

Obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim oraz obywatel Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej może wziąć udział w głosowaniu pod warunkiem, że jest ujęty w stałym rejestrze wyborców prowadzonym przez gminę. 

Ujęcie w stałym obwodzie głosowania obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim i obywatela Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej następuje na jego wniosek złożony w urzędzie gminy właściwym ze względu na jego miejsce stałego zamieszkania.  Sam fakt zameldowania na pobyt stały lub na pobyt czasowy oraz zarejestrowania pobytu obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nie powoduje ujęcia w rejestrze wyborców z urzędu.  

Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania

Głosowanie w wyborach do organów samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbywa się wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyborcy głosują w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca ich stałego zamieszkania (sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców). 

Poza miejscem stałego zamieszkania głosują wyborcy:

- przebywający w dniu głosowania w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych,

- żołnierze pełniący w systemie skoszarowanym zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniący służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywający ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratownicy odbywający zasadniczą służbę w obronie cywilnej oraz policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Funkcjonariusze dopisywani są do spisu wyborców na ich wniosek, ale tylko wówczas, gdy odbywają służbę w miejscowości właściwej dla ich miejsca stałego zamieszkania (wpisania do rejestru wyborców),

- wyborcy dopisani na ich wniosek do spisu wyborców w wybranym przez nich obwodzie głosowania na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla ich miejsca stałego zamieszkania (wpisania do rejestru wyborców), np. w obwodzie głosowania przystosowanym dla potrzeb wyborców z orzeczoną niepełnosprawnością.

Wyborcy wpisani do spisu wyborców na ich wniosek oraz wyborcy wpisani w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscu ich stałego zamieszkania.


ZAŚWIADCZEŃ O PRAWIE DO GŁOSOWANIA poza miejscem stałego zamieszkania w wyborach do organów samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast NIE WYDAJE SIĘ.

Metryczka publikacji